102

KLIMA ÇESITLERI

 

Hava Perdesi

Hava perdesi binalarin giris kapisi üzerine veya dik olarak yanina monte edilebilen, bina içindeki klimatize edilmis, isitilmis ve filtre edilmis temiz havayi muhafaza etmek amaciyla kullanilan, fan ve isiticidan olusan bir cihazdir. Hava perdeleri yazin sicak havanin, kisin soguk havanin içeri girmesi önlendigi gibi, disaridaki egsoz gazlarinin, dumanlarin, kokularin, tozun, sinegin içeri girmesi de önlenir.

Yer ve Tavan Tipi Klima Çesitleri

Yer tavan tipi klimalar split tip ünitelerdir, sessiz ve yüksek hava sirkilasyonu saglayan ünitelerdir. Görünmez hava giris izgaralari olan yeni tasarimi ile her tür apartman dairesiyle çok güzel uyumlar saglamaktadir. Yeni gösterge paneli ilk bakista operasyon modu unitesini göstermektedir. Yüksek hava sirkülasyonu büyük ofislerde de kullanilmasini olanakli kilmaktadir.

Salon Tipi Klima Çesitleri

Salon tipi klima, insan yogunlugunun fazla oldugu yerler için ideal çözümler sunar. Bu klimalar orta ölçekli alisveris merkezleri, konferans salonlari gibi mekanlar için öncelikli olarak düsünülebilirler. Kislari çok sert geçmeyen yerlesim bölgeleri için mükemmel çözüm olabilirler.

Kaset Tipi Klima Çesitleri

Kaset tipi split klima, restoranlarda, depolarda, ofislerde, toplanti odalarinda, sinemalarda, tiyatrolarda ve asma tavan yüksekligi montaj için elverisli olan mekanlarda kullanilir. Kaset tipi klima asma tavan içerisine monte edildiginden gereksiz yer kaplamaz.

Kanalli Tip Klima Çesitleri

Kanalli klimalar split tip ünitelerdir, sessiz ve yüksek hava sirkilasyonu saglayan ünitelerdir. Görünmez hava giris izgaralari olan yeni tasarimi ile her tür apartman dairesiyle çok güzel uyumlar saglamaktadir. Kanalli klima yeni gösterge paneli ilk bakista operasyon modu unitesini göstermektedir. Yüksek hava sirkülasyonu büyük ofislerde de kullanilmasini olanakli kilmaktadir.

Inverter Multi Split Mono Klima Çesitleri

 Klimanin uzun süre kullanilmasi nedeniyle yüksek elektrik faturalarinin gelmesi enerji tasarrufunu gerekli hale getirmisitir. Genellikle büyük ve genis odalarda sikça yasanan beklenmedik sicaklik degismeleri, odanin her kösesine hava akimini ulastiracak güce sahip klimalarin kullanilmasini gerektirmektedir. Oturma odasinda bulunan klimanin yarattigi konfor ve rahatliga alisan aileler evin her odasinda ayni rahatlik ve konforu aramaktadir. Küçük dar bir balkona bir dis üniteden fazla dis ünite monte edilmesi zordur. Bu nedenle bir dis ünitenin evdeki bütün iç üniteleri çalistiracak kapasitede, kompakt ve güçlü olmasi gerekmektedir.

Inverter Duvar Tipi Klima Çesitleri

En büyük enerji harcamalari sürekli devreye girme-çikma sirasinda meydana gelir. Inverter klimalar, ortamini sogutma ve isitma ihtiyacina göre, kapasitesini kendisi ayarlayabilir.Bu sayede Inverter klima kompresörleri frekansini ayarlayarak durma ve kalkmalari en aza indirir.Ayrica ayarlanan sicakligi hassas bir sekilde kontrol eder. Bunlarin sonucu olarak inverter klimalarda enerji tüketimi yaklasik 1/3 oraninda azaltilmistir.

Duvar Tipi Klima Çesitleri

Bir iç ve bir dis üniteden olusan bu klimalar oldukça düsük ses seviyesinde çalisirlar. Iç üniteyle dis ünite arasinda bakir boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan olusan baglantinin olmasi gerekir. Montaj uzman kisiler tarafindan yapilmalidir. Konutlarda problemsiz olarak kullanilabilmektedirler.

YER TAVAN TIPI SPLIT KLIMALAR
Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar magaza, ofis gibi makanlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarini sunmaktadirlar. Salon tipi klimalarda oldugu gibi yer tipi klimalarda da ek isitici takviyesi vardir. Uzaktan kumandali modelleri mevcutttur.


SALON TIPI SPLIT KLIMALAR
Özellikle magaza ve toplanti salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla oldugu genis mekanlar için idealdir. Yüksek hizli ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dagilimini saglarlar. Standart olarak ek isitici takviyelidirler. Bu sayede heat pump isitma sistemini destekleyerek düsük dis ortam sicakliklarinda da sorunsuz çalisirlar.


DUVAR TIPI KLIMALAR
Bir iç ve bir dis veya bir dis birçok iç üniteden olusan bu klimalar oldukça düsük ses seviyesinde çalisirlar. Iç ünitelerle dis ünite arasinda bakir boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan olusan baglantinin olmasi gerekir. Montaj uzman kisiler tarafindan yapilmalidir. Duvar tipi split klimalarin 7000 Btu/h ile 30000 Btu/h kapasiteler arasinda degisik modelleri vardir. Konutlarda da problemsiz olarak kullanilabilmektedirler.


PENCERE TIPI KLIMALAR
Ekonomik olarak düsünüldügünde penceretipi klimalar en uygun fiyatli çözümlerdir. Montaji kolaydir ve gerektiginde baska mekanlara rahatlikla tasinabilirler. Sinirli da olsa taze hava girisine müsade ederler. Bu avantajlarina ragmen birçok mekanda estetik olmayislari ve ses seviyelerinin yüksekligi nedeni ile tercih edilmemektedirler.

  • Duvar Tipi Split Klima
  • Multi Split Klima
  • Inverter Split Klima
  • Yer Tavan Tipi Split Klima
  • Salon Tipi Split Klima
  • Kaset Tipi Split Klima
  • Kanalli Tip Split Klima
  • Mobil Klima
  • Pencere Tipi Klima
  • Dis Ünitesiz Duvar Tipi Klima

Split Klima Cihazlari

Bu cihazlar, evler, küçük is yerleri, dükkanlar ve ofislerin iklimlendirilmesinde en yaygin kullanilan sistemlerdir.

Bu sistemlerde komprasör ve kondanser ünitesi ki buna dis ünite denir, bahçe, teras, binalarin dis cepheleri gibi yerlere bina disina yerlestirilir.

Havayi sartlandiran evaporatör serpantini , havayi dolastiran fan ve filtre conta vs. gibi diger aksesuar iç üniteyi olusturur.

Iç ünite ile dis ünite sogutucu akiskan borulari ile birbirine baglidir.